YKS Puan ve Sıralama Hesaplama 2024

YKS PUAN VE SIRALAMA HESAPLAMA
DİPLOMA NOTU (0-100)
Geçen sene bir üniversiteye yerleştim
TYT TESTLER DOĞRU YANLIŞ NET
TÜRKÇE (40)
SOSYAL (20)
MATEMATİK (40)
FEN (20)
TOPLAM TYT NETİ    
TYT PUAN SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
PUAN
TYT SIRALAMA SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
2023
2022
2021
2020
2019
AYT TESTLER DOĞRU YANLIŞ NET
MATEMATİK (40)
FİZİK (14)
KİMYA (13)
BİYOLOJİ (13)
EDEBİYAT (24)
TARİH 1 (10)
COĞRAFYA 1 (6)
TARİH 2 (11)
COĞRAFYA 2 (11)
FELSEFE (12)
DİN (6)
DİL (80)
TOPLAM AYT NETİ    
AYT SAYISAL SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
PUAN
SIRALAMA    
2023
2022
2021
2020
2019
AYT EŞİT AĞIRLIK SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
PUAN
SIRALAMA    
2023
2022
2021
2020
2019
AYT SÖZEL SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
PUAN
SIRALAMA    
2023
2022
2021
2020
2019
YDT/DİL SONUCU
  HAM YERLEŞTİRME
PUAN
SIRALAMA    
2023
2022
2021
2020
2019

 

YKS Puan Hesaplama ve YKS Sıralama Hesaplama Hakkında Merak Edilenler

 

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

YKS puan hesaplaması yapılırken ham puan ve yerleştirme puanı olmak üzere 2 değer karşımıza çıkmaktadır. Her puan türü için puan hesabı yapılırken, ÖSYM’nin öğrencilere verdiği başlangıç değeri vardır. Bu başlangıç değerlerinin üzerine her testte yapılan netler ile o yıldaki soru katsayıları çarpılıp eklenir. Böylelikle ilgili puan türlerinde ham puan oluşur. Eğer okuldan aldığınız okul puanı ham puanların üzerine eklenirse yerleştirme puanları oluşur. Böylelikle de YKS puan hesaplama işlemi yapılmış olunuyor.

YKS Sıralama Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

YKS puanlarının nasıl hesaplandığından söz etmiştik. Buna benzer olarakta ÖSYM o sene sınava giren adayları kendi içlerinde sınav sonuçlarından hareketle sıralamaya sokar ve her aday için her puan türünde sıralama belirler. Bu noktada da yks puan hesaplamasında olduğu gibi sıralamalar ham ve yerleştirme sıralaması olmak üzere 2’ye ayrılır. Özetle YKS sıralama hesaplama böyle yapılıyor.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Her TYT sonunda bütün adayların başarıları göz önünde bulundurularak Türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri testleri için ayrı ayrı katsayılar oluşur ve bu katsayılarla netler çarpılıp çıkan sonuca her adaya verilen başlangıç değeri eklenir. Böylelikle ham TYT puanı oluşur. Eğer bu değere okuldan aldığınız puan eklenirse de yerleştirme puanınız oluşur. Kısacası TYT puan hesaplama bu şekilde yapılıyor.

YKS Net Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Her testte geçerli olmak üzere yanlış yapılan her bir soru, her bir doğru sorununuzun 4’te 1’ini götürmektedir. Yani 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir de denilebilir. Bu formülle netleriniz hesaplanır ve çıkan sayısal değer o testteki net sayısını vermektedir. Böylelikle YKS net hesaplaması yapılıyor.

Zor Sorular Daha Fazla Mı Puan Getiriyor?

Kısacası hayır. Çünkü bir test içerisinde tüm sorular eşit katsayılara sahiptir. Fakat farklı testlerin birbirlerine göre katsayılarda farklıdır. Örneğin, Türkçe ile matematik testlerinin soru katsayıları birbirlerinden farklı olabilmektedir. Fakat bir testteki tüm sorular aynı katsayıya sahiptir. Bu katsayıları ise o sene sınava giren öğrencilerin başarı düzeyleri belirlemektedir. Bundan dolayı zor sorular daha fazla puan getirmiyor.

TYT Puanı Kaç Sene Geçerli?

YKS’nin uygulanmasıyla birlikte adaylara TYT puanını da bir sonraki sene kullanma hakkı verildi. Bu işlemde TYT puanınızı bir sonraki sene kullanmak isterseniz, ÖSYM tekrardan eski puanınızı kullancağınız senedeki sınavın zorluğuna göre dönüşüme sokacaktır. Bunun için ise herhangi bir başvuru yapılmamaktadır. Kaç sene geçerli olduğuna gelirsekte; TYT puanı 2 yıl geçerli. Bunun için ise en az 200 puan alınması gerekli.

TYT Barajı Kaç Puan?

TYT barajı için yani TYT puanınızın hesaplanabilmesi için 2 koşulu sağlamanız gerekiyor. Bunlardan ilki, TYT Matematik veya TYT Türkçe testlerinin en az birinden, 0.5 ham puan yapmış olmanız. İkincisi ise TYT puanını 150’nin üzerinde elde etmeniz. Böylelikle TYT puanınız hesaplanıyor.
error: Uğraşmış olduğum bu verileri izinsiz almaya çalışanı hakkımı helal etmiyorum