Geçen Sene Bir Bölüme Yerleştim
TYT Doğru, Yanlış ve Net Sayıları
*DoğruYanlışNet
Türkçe (40)
Sosyal Bilimler (20)
Matematik (40)
Fen Bilimleri (20)
Toplam
TYT Puanları
*201820192020
Ham
Yerleştirme
TYT Başarı Sıralamaları
*201820192020
Ham
Yerleştirme

TYT Puan ve Sıralama Hesaplama

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Her TYT’nin ardından sınava giren öğrencilerin başarıları dikkate alınarak Türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri testleri için ayrı ayrı katsayılar hesaplanır. Daha sonra hesaplanan katsayılar ile öğrencilerin ilgili testlerdeki netleri çarpılıp çıkan sonuca her öğrenciye verilen başlangıç puanı ilave edilir. Bu sayede ham TYT puanı oluşmuş olur. Ek olarak bu sonuca okuldan gelen puan eklenirse de yerleştirme puanı oluşmuş olur. Özetle TYT puan hesaplama işlemi şekilde yapılmaktadır.

TYT Puanı Kaç Sene Geçerli?

YKS sisteminin yakın zamanda uygulamaya alınmasıyla birlikte bazı yeniliklerde beraberinde geldi. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz TYT puanının bir sonraki sene kullanılabilmesi oldu. Bu işlemde ÖSYM tarafından eğer öğrenci bir önceki sene TYT’ye girdiyse otomatik olarak bu seneki puana karşılık gelecek puanı çevriliyor. Çevirme işlemi için ise herhangi bir başvuru yapılmıyor. Bu imkandan faydalanma süresi de girilen yıl dahil olmak üzere 2 yıl. Fakat bu işlem için ise minimum 200 puan alınması gerekli.

TYT Barajı Kaç Puan?

TYT barajını geçebilmek için yani TYT puanının sistem tarafından hesaplanabilmesi için 2 koşulun sağlanması gerekiyor. Birincisi TYT Matematik veya TYT Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 ham puan yapmış olmak. İkincisi de TYT puanını 150’nin üzerinde tutmak.